Wypełnij formularz obok a przedstawimy Ci cennik usług księgowych w Twojej okolicy...

  1. Zakładasz działalność gospodarczą/firmę??, i zastanawiasz się ile kosztują usługi księgowe?. Wpisz ilu zatrudnisz pracowników określ ile faktur (kosztowych i przychodowych) będziesz generował - czy będziesz potrzebował kasy fiskalnej?
  2. Masz już księgową....? Ale nie jesteś z niej zadowolony??? - Wypełnij formularz - my oddzwonimy....
  3. Chcesz niezobowiązująco porozmawiać o cenach usług księgowych w Twoim mieście? – wpisz w formularzu twoje dane – a my oddzwonimy...

Pamiętaj by wpisać miasto i numer telefonu kontaktowego !!!

*Wysyłając do nas zapytanie, wyrażasz zgodę na przekazanie Twoich danych do kontaktu z naszym Konsultantem.

 

 

 

Pierwsze formalności czyli jak założyć własną działalność gospodarczą?

Nie wiem czy wiesz ale już od dawna firmę można założyć przez Internet. Większość czynności możemy dokonać w sieci. Zakładanie firmy rozpoczynamy od wpisania w przeglądarkę internetową adresu firma.gov.pl oraz wypełnienia formularza CEIDG-1 (wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). W przyszłości na tym samym formularzu zgłasza się wszystkie zmiany danych Twojej firmy. W tym formularzu trzeba podać przede wszystkim rodzaj prowadzonej działalności. W tym celu stworzona została Polska Klasyfikacja Działalności, która zawiera spis czynności, jakie może wykonywać Twoja firma. Do formularza CEIDG wpisz tylko numery czynności którymi będziesz się zajmował. Limit to 10 numerów PKD, które podajemy do rejestru. Podsumowując: zakładając firmę możesz tego dokonać elektronicznie lub tradycyjnie – przez złożenie dokumentu w urzędzie gminy. Ułatwieniem dla wszystkich zakładających działalność gospodarczą jest to, że złożenie wniosku o rejestrację działalności gospodarczej osób fizycznych CEIDG-1 w urzędzie miasta lub gminy wiąże się z jednoczesnym zgłoszeniem do ZUS/KRUS, GUS i naczelnika urzędu skarbowego.

 

Wypełniając formularz CEIDG-1 wybierzesz również formę opodatkowania podatkiem dochodowym. Wprawdzie większość przedsiębiorców pozostaje przy skali podatkowej, to warto poznać wszystkie formy opodatkowania działalności gospodarczej zanim założysz firmę. Najlepiej żebyś pierwsze skonsultował to z wybrnym przez Ciebie Biurem rachunkowych. Najlepsze biuro znajdziesz na https://znany-ksiegowy.pl

Numer REGON: Obowiązkiem każdego przedsiębiorcy jest wyrobienie numeru REGON. Na szczęście nie musisz wypełniać osobnego wniosku, aby go wyrobić. Po uzyskaniu wpisu do CEIDG, GUS w ciągu 7 dni przyznaje przedsiębiorcy numer REGON. 

 

Biuro rachunkowe albo księgowość internetowa

W formularzu CEIDG musisz wskazać, kto będzie prowadził Twoją księgowość. Jeśli nie wiesz jeszcze w momencie wypełniania wniosku, z którym biurem księgowym będziesz współpracował, to wybierz opcję samodzielnego prowadzenia księgowości, a później Twój wpis zaktualizujesz. 

Naprawdę masz do wyboru jedną z dwóch propozycji: księgową z Twojego miasta lub księgowość internetową - tę polecamy tylko w przypadku jednoosobowych firm, bez pracowników. Księgowość online jest opłacalna również przy większej liczbie faktur, bo kwota jest stała, niezależnie od liczby faktur. Tradycyjne biuro podatkowe poleca się w złożonych firmach, gdy np. zatrudniasz pracowników (prawo pracy i rozliczenia wynagrodzeń to osobna działka i prowadzenie rachunkowości w tych przypadkach jest trudne). Nie wiadomo na jakie biuro trafisz a na naszym portalu znajdziesz tylko sprawdzone biura rachunkowe które nie zawiodą Cię gdzy przydaży Ci się kontrola z Urzedu Skarbowego czy ZUS-u. 

ZUS - Zakład Ubezpieczeń Społecznych

W ZUS-ie posiadasz podwójną osobowość. Jesteś jednocześnie jako tak zwany Płatnik, czyli osoba wpłacająca składki (za siebie samego i swoich pracowników) oraz jako Ubezpieczony (jakby na równi ze swoimi pracownikami). Z początku jest to trochę skomplikowane, ale jest to całkiem zrozumiałe. Jako płatnik wpłacasz składki, a jako ubezpieczony korzystamy z ubezpieczeń, np. służby zdrowia. W początkowym okresie prowadzenia działalności gospodarczej korzystasz z ULGI na START dzięki czemu nie opłacasz wysokich kwot a jednocześnie jesteś ubezpieczony. 

Do ZUS-u składamy jeden z dwóch podstawowych dokumentów:

• ZZA – rejestracja tylko do składki zdrowotnej:

o jak chce się skorzystać z "ulgi na start" LUB

o jak jest się jednocześnie zatrudnionym na umowę o pracę z wynagrodzeniem powyżej minimalnej pensji krajowej.

• ZUA – rejestracja do wszystkich składek:

o w pozostałych sytuacjach (w tym również rejestracja do "małego ZUS-u").

Jeśli musisz zgłosić członka swojej rodziny do ubezpieczenia zdrowotnego, to wypełnij również formularz ZCNA. Ten druk można wypełnić w momencie zakładania działalności, jako dodatkowy formularz wysyłany i podpisywany wraz z CEIDG. Po złożeniu wniosku o wpis do CEIDG przedsiębiorca może zacząć pracować.

VAT i Urząd Skarbowy

Twój numer NIP pozostaje niezmieniony – Twój osobisty numer staje się numerem firmy w momencie jej powstania. Jeśli dotąd nie posiadałeś NIP-u, to zostanie on nadany przy realizacji przez Ministerstwo naszego wniosku o założenie firmy. Żeby go poznać, najprościej jest wyszukać swój wpis korzystając z wyszukiwarki przedsiębiorców. 

W formularzu CEIDG informujesz Twój Urząd Skarbowy o wybieranej formie opodatkowania i co za tym idzie rodzaju prowadzonej dokumentacji podatkowej. Teraz zdecydujesz czy chcesz być czynnym podatnikiem VAT czy może nie chcesz być VAT-owcem. W przeciwnym wypadku należy złożyć dokument o nazwie VAT-R. Musisz wiedzieć, że VAT jest to podatek od dóbr i usług a jest tak skonstruowany, że obciąża klienta, a firma jedynie go przekazuje na konto Urzędu Skarbowego. Czy opłaca się być VAT-owcem? To już skonsultuj ze swoim biurem rachunkowym.

Pamiętaj o złożeniu informacji o wyborze formy opodatkowania. Początkujący przedsiębiorca ma do wyboru cztery formy opodatkowania swojego biznesu:

 - opodatkowanie na zasadach ogólnych przy zastosowaniu skali podatkowej – 17% lub 32% - tej formy nie trzeba zgłaszać do urzędu skarbowego, ponieważ jest ona przyznawana automatycznie,

- opodatkowanie według jednolitej stawki podatku liniowego 19% - musisz powiadomić urząd skarbowy o wyborze tej formy opodatkowania. Zaletą tej stawki jest jej stałość w przypadku przekroczenia granicy dochodu,

- ryczałt od przychodów ewidencjowanych – podatek płacisz od przychodu, jednak nie każdy może wybrać ten sposób opodatkowania, w tej formie księgowości nie można również odliczać kosztów uzyskania przychodów,

- karta podatkowa – opcja tylko dla osób, które nie korzystają z usług innych firm, współmałżonek nie prowadzi takiej samej działalności oraz nie zatrudnia pracowników w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło.

Formularz CEiDG1 zawiera również pola potrzebne do rejestracji do dokonywania transakcji wewnątrzwspólnotowych (VAT-UE).

 

Pieczątka dla Twojej firmy?

Istotną kwestią, jest posiadanie pieczątki firmowej. Panuje ogólne przekonanie, że pieczątka jest obowiązkowym gadżetem każdego przedsiębiorcy. Nic bardziej mylnego - to, czy firma ją posiada, zależy tylko i wyłącznie od przedsiębiorcy. W rzeczywistości nie istnieje żaden prawny obowiązek wyrobienia pieczęci firmowej, mimo to jej posiadanie często okazuje się przydatne, a że jej pozyskanie nie stanowi problemu ani kosztu, to warto ją jednak wyrobić. Na wszystkich urzędowych drukach i deklaracjach znajduje się pole na pieczątkę, lecz jej użycie nie jest obowiązkowe. Będziesz jej używać na fakturach i na umowach handlowych.

Co powinno znajdować się na pieczątce:

• pełna nazwa firmy (wraz z imieniem i nazwiskiem przedsiębiorcy),

• adres siedziby,

• może być telefon, faks, e-mail,

• REGON i NIP.

Konto bankowe - znajdź najlepsze

Po wprowadzeniu systemu płatności faktur: split payment, posiadanie rachunku firmowego w banku jest obowiązkowe.  Po założeniu firmowego konta bankowego musisz koniecznie poinformować o tym Urząd Skarbowy oraz ZUS wypełniając wniosek z aktualizacją CEIDG.

Przydatne narzędzia do prowadzenia działalności gospodarczej:

- dobry program do fakturowania - umożliwiający wystawianie wszystkich rodzajów faktur i innych dokumentów. 

- system do zarządzania gospodarką magazynową,

- prowadzenie kilometrówki do celów VAT,

- tworzenie i wysyłkę raportów JPK,

- możliwość prowadzenia ewidencji środków trwałych,

- integrację z Allegro i innymi marketplace’ami,

- prowadzenie ewidencji czasu pracy,

- rozliczanie pracowników.

Większość powyższych narzędzi możesz zakupić sam lub zlecić ich prowadzenie Twojemu księgowemu.

Jak osiągnąć sukces prowadząc firmę: 

Są dwie drogi osiągnięcia sukcesu w prowadzeniu firmy: szczęście i praca. 

 

ILE KOSZTUJE ZAŁOŻENIE FIRMY?

Praktycznie założenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej jest darmowe. Są jednak małe płatności jak poniżej:

• rejestracja firmy w CEIDG – darmowa

• zgłoszenie płatnika VAT w Urzędzie Skarbowym (jeśli wymagane) – 0 zł / 170 zł

• zakup kasy fiskalnej (jeśli wymagana) – od 1200 złotych w górę (minus możliwy zwrot 700zł)

• fiskalizacja kasy fiskalnej – średnio 100 złotych

• zgłoszenie kasy fiskalnej w Urzędzie Skarbowym – darmowe

• zgłoszenie do ubezpieczenia w ZUS – darmowe

• wyrobienie pieczątki – od 20 zł w górę

• założenie konta w banku – od 0 zł do 100 zł miesięcznie

• pozyskanie koncesji, licencji, pozwoleń – w zależności od rodzaju działalności

Jeśli prowadzisz działalność, która nie wymaga posiadania kasy fiskalnej, nie będziesz zakładał konta firmowego w banku ani wyrabiał pieczątki oraz rodzaj Twojej działalności nie potrzebuje zezwoleń, to koszt założenia wyjdzie 0 złotych.